Skrzypce
Helen Brunner
pedagog. Ukończyła Royal Collegeof Music w Londynie i Juilliard School w Nowym Yorku u Oscara Shumsky’ego. Po zapoznaniu się z metodą Suzuki założyła London Suzuki Group kształcącą skrzypków, wio-lonczelistów, altowiolistów i pianistów. Ukończyła Talent Education Institute w Japonii, prowadzony przez Suzuki. Jej kariera pedagogiczna rozwija się na skalę międzyna-rodową. Uczy dzieci, młodzież i nauczycieli, prowadzi warsztaty na całym świecie. Uhonorowana medalem Za-służona dla Kultury Polskiej.

Natan Dondalski
Solista, koncertmistrz, pedagog – dr sztuk muzycznych. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. M. Ławrynowicza w AM im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności swe doskonalił u G. Zhislina /Wurzburg/ i R. Fain /Düsseldorf/ oraz podczas wielu kursów mistrz. m. in. u: W. Wiłkomirskiej, M. Jaszwili, W. Marschnera i P. Amoyal. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów m. in. w: Lublinie, Pradze, Weimarze i Freiburgu. Działalność solistyczną łączy z pracą koncertmistrza Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Jako solista występował m.in. w: Meistersingerhalle w Norymberdze, Laeiszhalle w Hamburgu, Kolner Philharmonie, Beethovenhalle w Bonn, White Hall w Helsinkach, Konserthus w Oslo, występując z takimi zespołami jak NOSPR w Katowicach, Słowacka Sinfonietta, Orkiestra Narodowa w Kiszyniowie, Staatskapelle Weimar, SWR Rundfunkorchesters Kaiserslautern, Klassische Philharmonie Bonn. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie i ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie, a jego uczniowie zdobywają nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Anna Gutowska
Solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem: szkoły muzyczne w Rzeszowie, Conservatoire de Lausanne i Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien pracując pod kierunkiem prof. E. Zienkowskiego. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendystka fundacji krajowych i międzynarodowych. Reprezentowana przez Arte 90 została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W ramach projektu stypendialnego nagrała płyty z koncertami skrzypcowymi H. Wieniawskiego. Występuje w wielu krajach świata.Uczy na kursach w: Chile, Meksyku, Słowacji, Iranie, Kuwejcie, Austrii i Japonii, Jest wykładowcą Universitat fur Musik Und darstellende Kunst Wien.

Ewa Kowar-Mikołajczyk
Solistka, kameralistka, pedagog, metodyk, dr sztuk muzycznych Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka klas prof. Z. Brzewskiego i M. Ławrynowicza oraz kursów mistrzowskich u Z. Brona, E. Feltza, K. Lewina. Koncertowala w Europie i Azji. Wykładała w Keimyung University w Daeg, Korea Płd. Prowadzi metodykę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i klasę skrzypiec na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w ZPSM nr 1 w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Brzewski”. Sekretarz Generalny ESTA Poland. Juror konkursów i przesłuchań. Uhonorowana m.in. medalem Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Konstanty Andrzej Kulka
Światowej sławy skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog. Uczeń S. Hermana. Ukończył z wyróżnieniem PWSM w Gdańsku. Światową karierę rozpoczął po zdobyciu I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium. Koncertuje i nagrywa na całym świecie, z najznakomitszymi orkiestrami i artystami. Wykonał ponad 2000 recitali i koncertów, nagrał wiele płyt i muzykę do filmów. W jego bogatym i wszechstronnym repertuarze ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Profesor i Kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych w UMFC w Warszawie oraz wykładowca kursów mistrzowskich. Juror prestiżowych konkursów skrzypcowych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Fulvio Leofreddi
solista, kameralista, pedagog. Ukończył z wyróżnieniem Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie i studia u prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz kurs mistrzowski w Accademia Nationale di Santa Cecilia w Rzymie u P. Carmi-nelli. Laureat konkursów Vittoria Veneto i Rassegna NazionaleGiovani Concortisti. Koncertuje i nagrywa w wielu krajach Eu-ropy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i w Japonii. Występuje na prestiżowym festiwalu Festival dei Due Mondidi Spoleto. Członek I Virtuosi di Roma, koncertmistrz I Virtu-osi di Santa Cecilia. Profesor Conservatorio di Santa Ceciliaw Rzymie i kursów mistrzowskich.

Maria Machowska
Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, doktor sztuk muzycznych Jej profesorami byli M. Ławrynowicz, M. Zebura, a następnie K. A. Kulka. Laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Mozarta w Augsburgu (2006 r.). Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach, Korei i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia, Prowadzi klasę skrzypiec w UMFC w Warszawie.

Agnieszka Marucha
Laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem studia na UMFC w klasie prof. M. Ławrynowicza, Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. M. Urbaniak-Lisik oraz Konservatorium Maastrich w klasie prof. Roberta Szredera. Prowadzi klasę skrzypiec oraz klasę kameralną w UMFC w Warszawie – jest dr hab., adiunktem tej uczelni. W latach 2013-2014 była prof. gościnnym Keimyung University w Daegu(Korea Płd.).Wykłada na kursach muz. Bosa Antica i kursach UMFC Chopin-Górecki. Nagrała 9 płyt, z czego 7 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. Otrzymała nagrodę Fryderyk za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet. W 2014 r. dokonała koreańskiej premiery Chain II W. Lutosławskiego z Keimyung University Orchestra w Daegu Arts Center. Jako członek Ensemble Modern występowała w największych salach europejskich m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Salle Pleyel w Paryżu. Jest autorką wielu publikacji z dziedziny wiolinistyki i muzykologii.

Karolina S. Mikołajczyk
solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog ZPSM i OSM im. Z.Brzewskiego w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem UMFC kształcąc się u A.Gębskiego, A.Szymczewskiej, J. Wawrowskiego i M.Machowskiej. Studiowała w Hochschule fur Musik und Tanz w Kolonii u Z.Brona. Swoje umiejętności doskonaliła u Maxima Vengerova, Ingolfa Turbana, Wolfganga Marschnera, K.A.Kulki. Wystąpiła z recitalami w 25 krajach na 4 kontynentach w salach takich jak: Carnegie Hall, Filharmonia Narodowa, Guangzhou Opera House, NOSPR, Teatro del Lago, The Star Performing Arts Center w Singapurze. W roku 2022 nominowana do nagrody Fryderyk za album „BŁAŻEWICZ” z kompozycjami dedykowanymi Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki – nowatorskiemu zespołowi, założonemu w 2013 roku. Współpracuje ze współczesnymi kompozytorami i promuje muzykę polską na świecie. Mieszkając w Nowym Jorku i koncertując w USA zdobywała nowe artystyczne doświadczenia i kompetencje.

Altówka
Krzysztof Komendarek-Tymendorf
solista, kameralista, pedagog, ad. dr hab. AM w Gdańsku. Ukończył z wyróżnieniem AM w Gdańsku w klasie prof. I. Albrecht. Doskonalił umiejętności w Wiedniu na Universität für Musik und darstellende Kunst oraz pod kier. A. Zemtsov, M. Buchholz, H. Rohde, A. Levitan. Debiutancki album ReVIOLAtion (Naxos) otrzymał Pizzicato Supersonic Award. Laureat ogólnopol. i międzynar. konkursów, nagród oraz stypendiów. Jako solista debiutował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, a jako kameralista z T. Wojnowiczem w Filh. Zielonogórskiej. Juror międzynar. konkursów. Jego studenci zdobywają nagrody na konkursach alt. i do ork. Dyrektor EURO Chamber Music Festival. Odznaczony medalem Gloria Artis.

Wiolonczela
Stanisław Firlej
Solista, kameralista, pedagog. Studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u G. Kozołupowej i N. Gutman. Ukończył Accademia Chigiana w Sienie, klasę A. Navarry. Laureat konkursów. Koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą w duecie z pianistką A.Wesołowską-Firlej i jako członek Chopin Trio, Rubenstein Trio i Polisch Camerata, której jest założycielem i dyrektorem. Profesor Akademii Muzycznych w Łodzi i we Wrocławiu oraz Kursów Mistrzowskich w Polsce (Łańcut i Szamotuły), a także Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis.

Tomasz Strahl
Znakomity wiolonczelista, solista, kameralista, pedagog. Ukończył AMFC w Warszawie, klasę K. Michalika i studia podyplomowe u T. Kuhne w Hochschule für Musik we Wiedniu. Laureat i zdobywca głównych nagród wielu konkursów. Koncertuje i nagrywa w wielu krajach świata. Jest profesorem i prodziekanem Wydziału Instrumentalnego UMFC w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech i Japonii. Otrzymał Fryderyka – nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę I st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Medal Gloria Artis oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Mateusz Szmyt
Solista, kameralista, pedagog. Z wyróżnieniem ukończył PLM im. Z. Brzewskiego oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Tomasza Strahla. Następnie kontynuował studia w klasie o profilu solistycznym u prof. Petera Bucka (Hochschule für Musik w Stuttgarcie), które także ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest wiolonczelistą Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykładowcą gry na wiolonczeli na UMFC w Warszawie i asystentem prof. Tomasza Strahla. Ponadto od 10 lat jest również nauczycielem w OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Wielokrotnie nagrodzony przez jurorów za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursów. Jego wychowankowie byli laureatami kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę I stopnia CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2016, 2019) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2018).

Kontrabas
Jan Kotula
Ukończył z wyróżnieniem AM w Katowicach w klasie W. Tamowskiego. Od 1997 jest członkiem NOSPR, od 2002 jako I kontrabasista. Współpracuje z kwartetem NOSPR Primo Allegro. Jako solista, kameralista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Zdobył II nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrodę na Miedz. Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999). Jako adiunkt dr nauk muzycznych prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz podczas Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Zespoły kameralne
Dariusz Smolarski
Skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. M. Ławrynowicza i był jego pierwszym asystentem. Laureat konkursów międzynarodowych. Koncertmistrz Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Nauczyciel w szkole muzycznej w Płocku i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Organizator Międzynarodowych Spotkań Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku.

Orkiestry kameralne
Maksym Dondalski
Skrzypek solista, kameralista, pedagog, dyrygent. W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. W 2015 r. na tej uczelni ukończył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Z. Rycherta i prof. P. Sułkowskiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. Występuje jako solista, dyrygent z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce, orkiestra kameralna i zespoły kameralne. Koncertmistrz Opery Narodowej w Warszawie – Teatr Wielki.

Kształcenie słuchu
Danuta Dobrowolska-Marucha
teoretyk muzyki, profesor sztuk muzycznych. Twórca nowoczesnych metod kształcenia
słuchu, autorka nowatorskich podręczników i licznych publikacji z tej dziedziny. Ukończyła z wyróżnieniem AM im. F. Chopina w Warszawie i studia podyplomowe u N. Boulanger w Paryżu. Profesor UMFC w Warszawie i AM w Bydgoszczy oraz kierownik Międzyuczelnianej Katedry Kształcenia Słuchu, Podyplomowych Studiów Kształcenia Słuchu i Audycji Muzycznych oraz Międzywydziałowej Specjalizacji Kształcenia Słuchu (UMFC). Konsultant MKiDN, ekspert MEN, juror konkursów solfeżowych i wykładowca międzynarodowych kursów muzycznych. Uhonorowana medalem Gloria Artis.
