Skrzypce

Izabela Ceglińska
Solistka, kameralistka, pedagog. Profesor sztuk muzycznych. Studia ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. I. Wojciechowskiej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Swe umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach w Łańcucie, Bayreuth i Baden-Baden. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, i Ruggiero Ricci. Laureatka konkursów. Koncertuje w kraju i za granicą. W latach 1996-2001 Prodziekan, potem do 2008 Dziekan Wydziału Instrumentalnego, a od 2009 do 2011 Kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wyróżniona wieloma nagrodami. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artis.

Anna Gutowska
Solistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem: szkoły muzyczne w Rzeszowie, Conservatoire de Lausanne i Universitat fur Musik und darstellende Kunst Wien pracując pod kierunkiem prof. E. Zienkowskiego. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendystka fundacji krajowych i międzynarodowych. Reprezentowana przez Arte 90 została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W ramach projektu stypendialnego nagrała płyty z koncertami skrzypcowymi H. Wieniawskiego. Występuje w wielu krajach świata.Uczy na kursach w: Chile, Meksyku, Słowacji, Iranie, Kuwejcie, Austrii i Japonii, Jest wykładowcą Universitat fur Musik Und darstellende Kunst Wien.

Ewa Kowar-Mikołajczyk
Solistka, kameralistka, pedagog, metodyk, dr sztuk muzycznych Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka klas prof. Z. Brzewskiego i M. Ławrynowicza oraz kursów mistrzowskich u Z. Brona, E. Feltza, K. Lewina. Koncertowala w Europie i Azji. Wykładała w Keimyung University w Daegu, Korea Płd. Prowadzi metodykę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i klasę skrzypiec na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w ZPSM nr 1 w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Brzewski”. Sekretarz Generalny ESTA Poland. Juror konkursów i przesłuchań. Uhonorowana m.in. medalem Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Roman Lasocki
Wybitny skrzypek wirtuoz, pedagog i popularyzator wiolinistyki. Studia ukończył z wyróżnieniem w PWSM w Łodzi w klasie F. Jamrego. Kontynuował je u A. Gertlera. H. Szerynga, T. Wrońskiego i S. Lewandowskiego. Występował na najważniejszych estradach świata. Wielu kompozytorów dedykowało mu swoje utwory. Profesor i prorektor (4 kadencje) Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładał na uczelniach na 4 kontynentach. Juror licznych konkursów krajowych i międzynarodowych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Dorota Obijalska
Skrzypaczka, kameralistka, pedagog, metodyk. Absolwentka AM w Gdańsku w klasie prof. Marii Suwary. Wiele lat była skrzypaczką Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz członkinią kwartetu Con Flauto. Założycielka i dyrygentka orkiestry smyczkowej ABSOLWENT. Współautorka popularnego zbioru utworów na skrzypce i fortepian dla dzieci Skrzypiące nutki. Prowadzi klasę skrzypiec w PSM I i II st. w Olsztynie oraz w PSM w Dywitach. Od 2002 r. jest nauczycielką metody Suzuki, którą studiowała u Tove Detrekoy. Uczestniczyła w kursach metodycznych Almity Vamos oraz wielu innych znanych pedagogów. Jej uczniowie i zespoły kameralne odnoszą duże sukcesy na konkursach. Prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli. Jest jurorką konkursów skrzypcowych. Uhonorowana wieloma nagrodami za działalność dydaktyczną.

Paweł Radziński
Solista, kameralista, pedagog. Uczeń M. Kujawy. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, w klasie W. Pikajzena oraz kursy mistrzowskie u K. von Hauseggera. R Ricci, H. Szerynga. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Założył orkiestrę Academia. Współpracuje z orkiestrą Sinfonietta de Paris. Propaguje muzykę współczesną. Jest profesorem i Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki AM w Bydgoszczy i prowadzi klasę skrzypiec w ,,Szkole talentów w Bydgoszczy” i OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Juror wielu konkursów. Profesor mistrzowskich kursów w wielu krajach Europy oraz w Łańcucie i Żaganiu.

Magdalena Szczepanowska
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem ojca, Feliksa Szczepanowskiego, a kontynuowała w klasach J. Jarzębskiej, T. Wrońskiego, S. Kawalli i M. Rezler – uzyskała w warszawskiej AM dyplom z wyróżnieniem. Na mistrzowskich kursach muz. pracowała pod kierunkiem O. Krysy i A. Gertlera. Jest laureatką krajowych i międzynar. konkursów skrzypcowych i kameralnych, m.in. w: Lublinie, Krakowie, Gorizii. Brescii i Vercelli. Była współzałożycielką kwartetu towarzyszącego wiele lat S. Woytowicz i członkinią Zespołu Kameralistów Filharmonii Narodowej pod dyr. K Teutscha. Od wielu lat współpracuje z wiolonczelistą P. Hausenplasem w duecie OTTOCORDE; od 2007 r. także z pianistą L. Napierałą w trio SUBITO. Od 2009 r. występuje na Festiwalach Baroque d’Augverne (Francja) w trio z klawesynistką B. Gizbert-Studnicką i altowiolistką N. Reichert. Jako dr hab. prof. prowadzi klasę skrzypiec na UMFC w Warszawie i AM w Krakowie. Wiele lat związana była z „Miodową” – obecnie ZPSM nr 1 w Warszawie (głównie z OSM im. Z. Brzewskiego).Jej uczniowie są laureatami wielu konkursów. Prowadzi kursy w Nowym Sączu, Bałoszycach, Kołobrzegu, Łańcucie i Dolnym Kubinie (Słowacja). Jest jurorem wielu krajowych i międzynar. konkursów, m.in.: im. T. Wrońskiego, Concorso Lipizer w Gorizii, International Jeunesses Musicales Competition w Belgradzie, Talents for Europe w Dolnym Kubinie. Otrzymała kilkakrotnie nagrody Ministra KiDN, Dyrektora CEA, Medal KEN, Medal Gloria Artis. W 2008 r. została uhonorowana tytułem Nauczyciel Roku.

Agata Szymczewska
Solistka, kameralistka, pedagog. Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu 2006 r. Laureatka 4 Fryderyków, Paszportu Polityki oraz nagrody London Music Masters. Występowała jako solistka z wieloma orkiestrami m.in.: London Philharmonic Orchestra; pod batutą N. Marrinera, S. Ozawy, A. Boreyko, K. Pendereckiego, J. Maksymiuka, M. Vengerova. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami takimi jak: K. Zimerman, M. Argerich, M. Vengerov, A-S. Mutter i Y. Bashmet. Od 2014 jest prymariuszką renomowanego Szymanowski Quartet, który od ponad 20 lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Wlk. Brytanii, Chinach i Korei Płd. Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.
Altówka

Ewa Guzowska
Solistka, kameralistka, pedagog, dr hab. prof. nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Universität der Künste w Berlinie i studia podyplomowe. Jest absolwentką AM w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Współpracowała i koncertowała solo z licznymi orkiestrami. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin, Komische Oper Berlin i Deutsche Oper Berlin. Otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Miasta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej. Prowadzi liczne kursy dla altowiolistów w kraju i za granicą. Jest jurorem w konkursach altówkowych. Nagrała płyty z utworami J.S. Bacha, R. Clarke, D. Szostakowicza, J.M. Papaja i z muzyką do filmu „Lincz”. Wielu współczesnych kompozytorów dedykuje jej swoje dzieła.
Wiolonczela

Tomasz Strahl
Znakomity wiolonczelista, solista, kameralista, pedagog. Ukończył AMFC w Warszawie, klasę K. Michalika i studia podyplomowe u T. Kuhne w Hochschule für Musik we Wiedniu. Laureat i zdobywca głównych nagród wielu konkursów. Koncertuje i nagrywa w wielu krajach świata. Jest profesorem i prodziekanem Wydziału Instrumentalnego UMFC w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech i Japonii. Otrzymał Fryderyka – nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę I st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Srebrny Medal Gloria Artis oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Mateusz Szmyt
Solista, kameralista, pedagog. Z wyróżnieniem ukończył PLM im. Z. Brzewskiego oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Tomasza Strahla. Następnie kontynuował studia w klasie o profilu solistycznym u prof. Petera Bucka (Hochschule für Musik w Stuttgarcie), które także ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest wiolonczelistą Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykładowcą gry na wiolonczeli na UMFC w Warszawie i asystentem prof. Tomasza Strahla. Ponadto od 10 lat jest również nauczycielem w OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Wielokrotnie nagrodzony przez jurorów za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursów. Jego wychowankowie byli laureatami kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę I stopnia CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2016, 2019) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2018).
Kontrabas

Leszek Sokołowski
Gry na kontrabasie uczył się w PSM II st. w Białymstoku w klasie R. Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem M. Stadnickiego i prof. A. Mysińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. K. Stolla – pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej. Współpracuje z Kwartetem Camerata, a także Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest założycielem i kierownikiem orkiestry kameralnej Sinfonia AcaDomica. Uhonorowany medalem Gloria Artis.
Zespoły kameralne

Maksym Dondalski
Skrzypek solista, kameralista, pedagog, dyrygent. W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. W 2015 r. na tej uczelni ukończył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Z. Rycherta i prof. P. Sułkowskiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. Występuje jako solista, dyrygent z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce, orkiestra kameralna i zespoły kameralne. Koncertmistrz Opery Narodowej w Warszawie – Teatr Wielki.

Dariusz Smolarski
Skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. M. Ławrynowicza i był jego pierwszym asystentem. Laureat konkursów międzynarodowych. Koncertmistrz Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Nauczyciel w szkole muzycznej w Płocku i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Organizator Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkań Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku.