I turnus 01 – 13.07

Skrzypce

Roland Baldini

solista, kameralista, pedagog. Studiowału E. Steinbauer w Wiedniu i J. Geise w Salzburgu (dyplom z odznaczeniem). Dalsze studia u M. Rostala w Bernie i F. Gul-li w Sienie. Jako solista i kameralista koncertował w większości krajów europejskich, Rosji, Ameryce Płn. i Płd., Azji i Afryce. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Gościnnie profesor w: Polsce, Finlandii. Litwie, USA i Tajlandii. 1994-2012 profesor w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy w Lipsku. Od 2015 gościnnie profesor w AM w Katowicach. Juror konkursów m.in. J.S. Bacha w Lipsku.

Krystyna Jurecka

solistka, kameralistka, pedagog, metodyk. Ukończyła studia w PWSM w Gdańsku w klasie skrzypiec T. Kochańskiego oraz, z odznaczeniem, studia podyplomowe w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie A. Gertlera. Przez wiele lat była koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Kameralnej, a następnie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, była twórcą i prymariuszem Kwartetu Gdańskiego. Koncertowała w kraju, Europie i Azji. Jest profesorem klasy skrzypiec w AM w Gdańsku. Prowadzi seminaria dla nauczycieli oraz kursy mistrzowskie. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Uhonorowana medalem Gloria Artis

Wojciech Koprowski

solista, kameralista, pedagog, dr hab. sztuk muzycznych. Jest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 E. Ysaye’a. Ukończył z wyróżnieniem UMFC w Warszawie w klasie K. A. Kulki. Jako solista występował z Orkiestrami MaxBruch Philharmonie, Philharmonie Baden-Baden oraz większości polskich filharmonii. Jest laureatem 15 prestiżowych nagród na konkursach skrzypcowych i kameralnych. Od 2007 r. występuje na całym świecie z  zespołem MeccoreString Quartet. Prowadzi klasy skrzypiec oraz kameralną w UMFC w Warszawie oraz AM w Krakowie. Prowadził kursy mistrzowskie w Berlinie, Bernie, San Miguel, w USA oraz w Krakowie, Warszawie i Łodzi.

Ewa Kowar-Mikołajczyk

Solistka, kameralistka, pedagog, metodyk, dr sztuk muzycznych Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka klas prof. Z. Brzewskiego i M. Ławrynowicza oraz kursów mistrzowskich u Z. Brona, E. Feltza, K. Lewina. Koncertowala w Europie i Azji. Wykładała w Keimyung University w Daegu, Korea Płd. Prowadzi metodykę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i klasę skrzypiec na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w ZPSM nr 1 w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Brzewski”. Sekretarz Generalny ESTA Poland. Juror konkursów i przesłuchań. Uhonorowana m.in. medalem Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Roman Lasocki

Wybitny skrzypek wirtuoz, pedagog i popularyzator wiolinistyki. Studia ukończył z wyróżnieniem w PWSM w Łodzi w klasie F. Jamrego. Kontynuował je u A. Gertlera. H. Szerynga, T. Wrońskiego i S. Lewandowskiego. Występował na najważniejszych estradach świata. Wielu kompozytorów dedykowało mu swoje utwory. Profesor i prorektor (4 kadencje)  Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładał na uczelniach na 4 kontynentach. Juror licznych konkursów krajowych i międzynarodowych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

Maria Machowska

Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie,  doktor sztuk muzycznych  Jej profesorami byli M. Ławrynowicz, M. Zebura, a następnie K. A. Kulka. Laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Mozarta w Augsburgu (2006 r.). Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach, Korei  i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia,  Prowadzi klasę skrzypiec w UMFC w Warszawie.

Dorota Obijalska

Skrzypaczka, kameralistka, pedagog, metodyk. Absolwentka AM w Gdańsku w klasie prof. Marii Suwary. Wiele lat była skrzypaczką Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz członkinią kwartetu Con Flauto. Założycielka i dyrygentka orkiestry smyczkowej ABSOLWENT. Współautorka popularnego zbioru utworów na skrzypce i fortepian dla dzieci Skrzypiące nutki. Prowadzi klasę skrzypiec w PSM I i II st. w Olsztynie oraz w PSM w Dywitach. Od 2002 r. jest nauczycielką metody Suzuki, którą studiowała u Tove Detrekoy. Uczestniczyła w kursach metodycznych Almity Vamos oraz wielu innych znanych pedagogów. Jej uczniowie i zespoły kameralne odnoszą duże sukcesy na konkursach. Prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli. Jest jurorką konkursów skrzypcowych. Uhonorowana wieloma nagrodami za działalność dydaktyczną.

Paweł Radziński

Solista, kameralista, pedagog. Uczeń M. Kujawy. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, w klasie W. Pikajzena oraz kursy mistrzowskie u K. von Hauseggera. R Ricci, H. Szerynga. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Założył orkiestrę Academia. Współpracuje z orkiestrą Sinfonietta de Paris. Propaguje muzykę współczesną. Jest profesorem i Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki AM w Bydgoszczy i prowadzi klasę skrzypiec w ,,Szkole talentów w Bydgoszczy” i OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Juror wielu konkursów. Profesor mistrzowskich kursów w wielu krajach Europy oraz w Łańcucie i Żaganiu.

Agata Szymczewska

Solistka, kameralistka, pedagog. Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu 2006 r. Laureatka 4 Fryderyków, Paszportu Polityki oraz nagrody London Music Masters. Występowała jako solistka z wieloma orkiestrami m.in.: London Philharmonic Orchestra; pod batutą N. Marrinera, S. Ozawy, A. Boreyko, K. Pendereckiego, J. Maksymiuka, M. Vengerova. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami takimi jak: K. Zimerman, M. Argerich, M. Vengerov, A-S. Mutter i Y. Bashmet. Od 2014 jest prymariuszką renomowanego Szymanowski Quartet, który od ponad 20 lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Wlk. Brytanii, Chinach i Korei Płd. Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Janusz Wawrowski

Solista, kameralista, pedagog. Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków. Ukończył z wyróżnieniem UMFC w Warszawie w klasie Mirosława. Ławrynowicza. Studiował u Yaira Klessa w Gratz i Salvatore. Accado w Cremonie. Laureat wielu konkursów. Koncertuje i nagrywa w Polsce i za granicą. Słynie z wykonywania 24 Kaprysów N. Paganiniego podczas jednego koncertu. Nagrał 5 płyt w znanych wytwórniach – album Sequenza został nagrodzony Fryderykiem (2017) i nominowany do International Plasstical Music Award. Dr sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i dyr. art. festiwalu Muzyczne Przestrzenie. Odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Edward Zienkowski

światowej sławy skrzypek wirtuoz­i pedagog. Uczeń O. Ruppla, S. Hermana w Gdańsku oraz A. Ger-tlera w Hannoverze i Brukseli. Zdobywca najwyższych nagród na konkursach: im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. Mendelssoh-na-Bartholdiego w Berlinie, im. N. Paganiniego w Genui, im. J. Szigetiego w Budapeszcie. Koncertuje i nagrywa na całym świecie. Profesor mistrzowskiej klasy skrzypiec na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu oraz na kursach muzycznych w Polsce, Niem-czech, Austrii i Japonii. Juror konkursów skrzypcowych. Uhono-rowany wieloma odznaczeniami państwowymi austriackimi i polskimi.

Altówka

Michał Bryła

solista, kameralista, pedagog – dr sztuk muzycznych, laureat konkursów. Absolwent OSM im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w klasie J. Kaliszewskiej i B. Bryły. Pod kierunkiem tych prof. ukończył z wyróżnieniem AM w Poznaniu. Wspólnie z MeccoreString Quartet kształcił się u muzyków kwartetu Camerata oraz byłstudentem Universität der Kunst w Berlinie i Akademii Królewskiej w Brukseli w klasie Artemis Quartett. W 2016 r. na zaproszenie G. Pichlera, prymariusza kwartetu im. A. Berga, rozpoczął wspólnie z Meccore String Quartet program dydaktyczny na wydziale muzyki kameralnej w Królewskiej Akad. Muz. Escuela Reina Sofia w Madrycie. Występował w wielu prestiżowych salach w Europie, USA i Kanadzie. Jest pedagogiem UMFC w Warszawie

Ewa Guzowska

Solistka, kameralistka, pedagog, dr hab. prof. nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Universität der Künste w Berlinie i studia podyplomowe. Jest absolwentką AM w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Współpracowała i koncertowała solo z licznymi orkiestrami. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin, Komische Oper Berlin i Deutsche Oper Berlin. Otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Miasta Konina za upowszechnianie kultury muzycznej. Prowadzi liczne kursy dla altowiolistów w kraju i za granicą. Jest jurorem w konkursach altówkowych. Nagrała płyty z utworami J.S. Bacha, R. Clarke, D. Szostakowicza, J.M. Papaja i z muzyką do filmu „Lincz”. Wielu współczesnych kompozytorów dedykuje jej swoje dzieła.

Piotr Reichert

Ukończył AM w Sofii w klasie A. Nejnskiego. W 1981-88 był muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej i Sinfonii Varsovii. Od 1988 jest członkiem kwartetu Camerata, laureata wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. w Paryżu (I nagr.), Monachium i Tokio. Nagrał kilkanaście płyt z muzyką kameralną (dla wytwórni DUX, THOROFON, RICERCARD i KOCH) i zdobył nagrody: Diapazon d’Or, Płyta Roku (Studio’95), Fryderyk’2000. Występował w Europie, w USA i Japonii. Prowadzi klasę altówki w UMFC w Warszawie i Filii w Białymstoku oraz w AM w Bydgoszczy; jego uczniowie zdobywali nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Uhonorowany medalem Gloria Artis.

Wiolonczela

Zdzisław Łapiński

ukończył z wyróżnieniem PWSM w Kra-kowie w klasie prof. H. Zarzyckiego. Studiował w Yale University u A. Parisota. Jako członek kwartetu zdobył: I nagrodę na Konkur-sie Muz. Kam. w Łodzi (1977), III miejsce na Konkursie Kwartetów Smycz. w Evian (Francja 1978) i na Konkursie Wiolon. w Poznaniu (1978). Jako członek Tria Jagiellońskiego został laureatem Konkur-su Muzyki Kam. we Florencji (1979). Dokonał wielu nagrań dla PRiTV i Radia Francuskiego. Koncertował: w Europie, USA, Brazy-lii, Japonii, Libanie i na Malcie. Był I wiolonczelistą Capella Craco-viensis (1979-81), koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie(1981-89). Koncertmistrz NOSPR. Profesor i Kierownik Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu, rektor (2012–2016) AM w Krakowie.

Marta Nowaczyk-Łapińska

ukończyła studia w AkademiiMuzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Z. Łapińskiego. Swoją wiedzę uzupełniała biorąc udział w licznych kursach wiolonczelowych, prowadzonych m.in. przez: I. Monighettiego, J. Bergera, C. Bohorqueza, U. Tischbirka. Współpracowała z Orkiestrą PRiTV w Krakowie i Capellą Cracoviensis. Odnosi znaczne sukcesy w dziedzinie pedagogiki wiolonczelowej. Jej uczniowie zdobywają nagrody na konkursach międzynarodowych i krajowych (Liezen, Dolny Kubin, Wrocław, Warszawa, Poznań, Kłodzko, Kraków, Stalowa Wola). Od 2002 r. jest dyrektorem SM I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. W Łańcucie prowadzi klasę wiolonczeli, także dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Gotthard Popp

solista, kameralista, pedagog. Po ukończeniu Franz-Liszt-Hochschule w Weimarze i Konserwatorium Moskiewskiego koncertował jako solista i kameralista zespołu Brahms-Trios w 25 krajach Europy i Azji. Przez 5 lat był solistą Orkiestry Radiowej w Lipsku i profesorem uczelni w Weimarze. Od 1986 r. prowadził klasę wiolonczeli w Musikhochschule w Dortmundzie oraz orkiestry: kameralną i symfoniczną. Od 2004 r. jest profesorem w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorfie­. W latach 2004–2012 był założycielem i kierownikiem artystycznym Orchesterzentrum w północnej Nadrenii. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Stringtime w Goch.

Kontrabas

Leszek Sokołowski

Gry na kontrabasie uczył się w PSM  II st. w Białymstoku w klasie R. Kukiełki. Stu­dia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycz­nej im. F. Chopina w Warszawie pod  kierunkiem M. Stadnickiego i prof. A. Mysińskiego. Swoje umiejętności dosko­nalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. K. Stolla – pierwszego kontrabasisty Fil­harmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu w Uniwer­sytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej  w Gdańsku oraz kontrabasistą (I głos) Opery i Fil­harmonii Podlaskiej. Współpracuje z Kwartetem Camerata, a także Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest założycielem i kierownikiem orkiestry kameralnej Sinfonia Aca­Domica. Uhonorowany medalem Gloria Artis.

Harfa

Helga Storck

solistka, kameralistka, pedagog. Urodzona na Śląsku, ukończyła z wyróżnieniem studia w Folkwangschule w Essen i pod kierunkiem M. Grandjany w Juilliard School w Nowym Yorku. Była pierwszą harfistką w WDR Radio Orchester w Kolonii, w Operze w Hamburgu i Filharmonii w Monachium. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i zespołami, także z mężem wiolonczelistą Klausem Storck. Dokonała wielu nagrań dla Deutsche Grammophon, Vox, Teldec, Erato, Calig, Colosseum, Philips i Polskich Nagrań. Prowadziła klasę harfy w Hochschule für Musik Und Theater w Monachium i w Universitat Mozarteum w Salsburgu a od 2004 r. jest prof. klasy harfy w AM w Katowicach. Prowadziła kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy, w Japonii, Korei i USA. W 2014 r. została uhonorowana medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis.

Zespoły kameralne

Andrzej Grudzień

solista, kameralista, pedagog. Uczeń prof. Z. Brzewskiego. Po dyplomie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie studiował w Belgii, gdzie otrzymał dyplom Premier Prix de Violon oraz Diplome Superieur de Musique de Chambre. Profesor Konserwatorium Królewskiego w Brukseli i Liege (kameralistyka) oraz w Akademii Muzycznej w Dinant. Koncertmistrz Orkiestry Opery Królewskiej. Za zasługi dla kultury belgijskiej i polskiej odznaczony Orderem Króla Leopolda II i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany medalem Gloria Artis.

Dariusz Smolarski

Skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. M. Ławrynowicza i był jego pierwszym asystentem. Laureat konkursów międzynarodowych. Koncertmistrz Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Nauczyciel w szkole muzycznej w Płocku i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Organizator Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkań Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku.

Maksym Dondalski

Skrzypek solista, kameralista, pedagog, dyrygent. W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. W 2015 r. na tej uczelni ukończył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Z. Rycherta i prof. P. Sułkowskiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. Występuje jako solista, dyrygent z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce, orkiestra kameralna i zespoły kameralne. Koncertmistrz Opery Narodowej w Warszawie – Teatr Wielki.